Branża kosmetyczna na bieżąco rozwija się wydając na świat nowe środki do pielęgnacji ciała, włosów, paznokci czy też innych. Nie tylko kobiety, ale i mężczyźni przykładający dużą wagę do swojego wyglądu sięgają dzisiaj co raz częściej po naturalne lub organiczne kosmetyki. W wielu kręgach stanowią one prawdziwy hit. Jednak czy w rzeczywistości tego typu kosmetyki są o wiele lepsze niż tradycyjne, komercyjne środki pielęgnacyjne? Przekonajmy się o tym poniżej.

Pielęgnacja i jej skutki

Kosmetyki, których używamy na co dzień do pielęgnacji ciała czy twarzy wpływają na kondycję naszej skóry, a także naszą samoocenę i samopoczucie. Chyba większość kobiet i mężczyzn zgodzi się bowiem ze stwierdzeniem, że zadbane ciało wprawia w doskonały nastrój i zadowolenie ze swojego wyglądu. Jednak warto pamiętać, że dbałość o kondycję skóry, włosów czy innych części może przynosić nie tylko korzyści, ale i negatywne efekty. Wiele osób zapyta zapewne jak to możliwe. Przecież, gdy przeprowadzamy na swoim ciele zabiegi pielęgnujące wnosimy chyba same pozytywy? Otóż niekoniecznie. Zależy bowiem po jakie kosmetyki sięgamy. Do niedawna na sklepowych półkach znaleźć można było jedynie sztuczne komercyjne środki pielęgnacyjne, które wpływać miały bardzo korzystnie na konkretne partie ciała. I oczywiście tak było, gdyż kremy przeciwzmarszczkowe stosowane regularnie przynosiły spodziewane efekty, a maseczki nawilżające znacznie poprawiały wygląd twarzy. Takich przykładów jest bardzo dużo. Warto jednak przyjrzeć się drugiej stronie medalu. Otóż kosmetyki tego typu nie tylko wpływały dobrze na różne partie ciała, ale jednocześnie zawierając w swoim składzie sztuczne składniki przynosiły nieco „złych” efektów. Przykładem może być przesuszanie skóry, powodowanie przebarwień czy też powodowanie licznych uczuleń i reakcji alergicznych. Stąd też wzrosło zainteresowanie kosmetykami organicznymi i naturalnymi.

Kosmetyki prosto z natury

Naturalne środki do pielęgnacji ciała i włosów wybierane są aktualnie po wiele osób, dla których życie w zgodzie z naturą jest niezwykle istotne. Czym właściwie są takie kosmetyki? Wyróżniają się one przede wszystkim składem, w którym na próżno szukać sztucznych dodatków. Oczywiście w naturalnych kosmetykach mogą pojawiać się pewne składniki, które niekoniecznie są w pełni naturalne, a wynika to z braku prawnych uregulowań. Jednak tego typu środki pielęgnacyjne są pozbawione większości konserwantów czy też sztucznych substancji zapachowych. Głównym składnikiem takich kosmetyków jest oczywiście woda, a także naturalne oleje, wyciągi z roślin i łagodne konserwanty. W przypadku kosmetyków organicznych zauważyć można praktycznie w stu procentach naturalny skład, a ponadto wszelkie pozyskiwane do ich produkcji składniki pochodzą z bezpiecznych i ekologicznych upraw.

 

Które kosmetyki są lepsze? Naturalne czy komercyjne? Oba warianty posiadają swoje wady i zalety. Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę wpływ na środowisko i zgodność z naturą o wiele korzystniejsze wydają się być środki naturalne i organiczne.