Odchudzanie kojarzone jest często z ogromnymi wyrzeczeniami, intensywnymi ćwiczeniami i wielkim poświęceniem. Oczywiście w pewnym sensie tak jest jednak gubienie zbędnych kilogramów nie oznacza wcale przeżywania katuszy. Aktualnie wiele mówi się o mądrym odchudzaniu, które przynosi efekty, ale nie te jo-jo. Dodatkowo wpływa ono na zdrowie, lepsze samopoczucie i daje liczne korzyści. Dość dużo usłyszeć można także dzisiaj o różnych zbilansowanych dietach, które są szerzone przez nie tylko przez celebrytów, ale przede wszystkim znane osobistości ze świata sportu i zdrowego stylu życia. Przyjrzyjmy się zatem jakie diety są aktualnie na topie i czym tak naprawdę jest zdrowe odchudzanie.

Mądre odchudzanie – o czym należy pamiętać?

Zrzucanie zbędnych kilogramów jest dla niektórych osób prawdziwą walką z samym sobą i swoimi właściwościami. Wszystko to jednak można łatwo okiełznać, gdy przestrzegać będziemy pewnych zasad. Otóż najważniejsze w mądrym odchudzaniu jest:

  • regularne spożywanie posiłków
  • regularne picie wody i płynów
  • unikanie soli i cukru
  • korzystanie ze zbilansowanej diety
  • regularne ćwiczenie

Bardzo ważnym aspektem, o którym wiele osób chcących się odchudzić zapomina jest regularne jedzenie. Otóż organizm, który ma walczyć z kilogramami musi przede wszystkim mieć zapewnione regularne dostarczanie kalorii. Oznacza to, że należy jeść według określonego schematu – najlepiej co 3, 4 godziny. Nie mogą to być jednak puste kalorie – batonik, słodki jogurt czy inne. Dieta powinna być w miarę zbilansowana i dopasowana do danej osoby i jej stylu życia. Oczywiście nie chodzi tu o wyeliminowanie całkowite węglowodanów czy tłuszczy, a wręcz przeciwnie – zapewnienie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Nie można także zapominać o wypijaniu dziennie przynajmniej dwóch litrów płynów, a także regularnym uprawianiu konkretnego sportu. Mogą to być nawet lekkie ćwiczenia we własnym domu lub jazda na rowerze.

Diety, które stały się hitem

Jedną z diet, które są dzisiaj najbardziej znane i popularne wśród osób w różnym wieku jest dieta pudełkowa. Jest to nic innego jak przygotowywanie posiłków w specjalnych pudełeczkach, a następnie sięganie po nie o określonych godzinach. Oczywiście podstawą diety jest tu zbilansowanie posiłków, a więc określenie kaloryczności każdego pudełeczka i gotowanie na bazie konkretnych produktów. Inną popularną dietą jest ta, w której stawia się na owoce i warzywa lub dieta polegająca na zjadaniu samych zup. Tego typu diety mają swoje wady i zalety. Tak naprawdę najważniejsze jest by dieta przynosiła korzystne efekty w postaci gubionych kilogramów, a jednocześnie nie wyniszczała organizmu. Musi, więc być odpowiednio dopasowana do danej osoby.