Okres letnich wakacji czy ferii zimowych to zwykle czas, w którym większość osób wybiera się na krajowe lub zagraniczne wojaże. Wiele ludzi decyduje się na wykupienie wycieczki w jednym z licznych biur podróży. Wystarczy zapłacić, a o wszystko martwi się już organizator. Hotel, przelot, atrakcje i wiele innych. Nam pozostaje, więc tylko spakować walizki. Ale co w sytuacji, gdy biuro podróży odwołuje wyjazd z konkretnych powodów? Czy przysługuje nam prawo do ubiegania się o zwrot kosztów lub odszkodowanie?
Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że większość biur podróży ma zapisane w swoim regulaminie, że zastrzega sobie prawo do możliwości odwołania wycieczki na przykład przy braku odpowiedniej ilości chętnych osób. Jest to bardzo ważna informacja, na którą warto zwracać uwagę, gdyż ciężko jest dochodzić dodatkowego odszkodowania, gdy sami wyraziliśmy na to zgodę. Weźmy jednak pod lupę inną sytuację, a mianowicie taką, w której organizator w ostatniej chwili odwołuje całą wycieczkę przez awarię samolotu, autokaru, zmianę sytuacji politycznej w kraju docelowym czy też z innego powodu. Czy ogólnie prawo jest po stronie klienta czy raczej odwrotnie? W zasadzie zależy to właśnie od powodu odwołania wycieczki. Jeżeli jest to tak zwana „siła wyższa”, na którą ani klient ani biuro nie mieli wpływu to sprawa wygląda zazwyczaj tak, że organizator oddaje klientom wszystkie, a przynajmniej większość pieniędzy. Jeżeli jednak wycieczka zostaje odwołana ewidentnie z winy organizatora można ubiegać się o stosowane odszkodowanie.
Zwrot czy odszkodowanie?
To czy należy nam się zwrot pełnych kosztów wycieczki czy też jedynie część pieniędzy, a także to czy możemy ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie zależne jest od powodu odwołania i terminu takiej decyzji. Oczywiście logiczne jest, że gdy wycieczka się nie odbędzie, a my już za nią zapłaciliśmy powinniśmy otrzymać pełen zwrot kosztów. Jednak nie jest to zawsze takie proste, dlatego warto wiedzieć, że mamy do tego pełne prawo. Nierzadko mamy także podstawy do ubiegania się o odszkodowanie na rzecz poniesionych strat finansowych i moralnych.
Odwołane wakacje to nic przyjemnego. Zmarnowany urlop, stres i płacz – nikt nie chce tego przeżywać. Jeżeli jednak znajdziemy się w takiej sytuacji nie czekajmy. Mamy prawo ubiegać się o zwrot kosztów lub odszkodowanie. Jednak nie jest to takie proste. Warto zatem udać się z taką sprawą do profesjonalnego prawnika, który posiada doświadczenie w tym temacie. Nie znając swoich praw czy możliwości nie zrobimy bowiem zbyt wiele.