Mieszkanie dla młodych – ten slogan słyszał już chyba każdy kto choć czasem włącza telewizję lub korzysta z internetu. Z programu tego skorzystało już wiele młodych małżeństw, a od niedawna także par lub singli, którzy pragnęli założyć swoje nowe, własne gniazdko. Jednak niektórzy dopiero stoją przed decyzją o zakupie własnego mieszkania, dlatego to właśnie do nich skierowany będzie poniższy artykuł. O czym trzeba wiedzieć decydując się na podjęcie kredytu dla młodych? A może lepiej będzie skorzystać z innego programu takiego jak chociażby Mieszkanie Plus? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? A przede wszystkim czy warto w ogóle ubiegać się o pomoc? – o tym wszystkim dowiemy się już za chwilę.
Skąd pomysł na takie programy?
Po pierwsze warto w ogóle zwrócić uwagę na to skąd pojawiła się idea stworzenia pomocy finansowej dla młodych ludzi. Otóż jak z pewnością wielu młodych wie już z doświadczenia otrzymanie kredytu bankowego nie należy do najłatwiejszych. W młodym wieku niewiele osób posiada stabilną i pewną pracę, która zapewnia stałą umowę, a także wysokie zarobki. Stąd też nierzadko pojawia się właśnie problem zakwalifikowania się jako osoba mogąca podjąć zobowiązania finansowe. Banki często odmawiają młodym osobom udzielenia tak dużego kredytu jaki wiąże się z zakupem mieszkania. I tu właśnie pomysł na utworzenie programu pomocy dla osób chcących spełniać swoje marzenia.
Jakie są zasady?
Kredyt dla młodych czyli program Mieszkanie dla młodych to tak naprawdę pełnoprawny kredyt udzielany przez różne banki. Gdzie zatem jest jakaś różnica? Otóż polega ona na tym, że to Państwo dopłaca do spłaty kredytu dzięki czemu całkowita kwota do spłaty przez młode osoby jest znacznie niższa. Jest to zatem dofinansowanie skierowane do osób młodych, które nie ukończyły 35 lat. Przede wszystkim warunkiem jest tu nieposiadanie wcześniej żadnego mieszkania na własność przez osoby ubiegające się o kredyt. W zależności od liczby posiadanych dzieci czy też wielkości nowego mieszkania można liczyć na zróżnicowane dofinansowanie ze strony państwa. W przypadku programu.
Mieszkanie plus odnosi się do osób, które mieszkania wynajmują, a nie kupują. Stąd też dopłata finansowa obejmuje część kosztu wynajmu danego mieszkania. Program skierowany jest do osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, a chcą wynająć własne mieszkanie. Osoby o niskich dochodach, rodziny posiadające niepełnosprawne dzieci czy też przynajmniej jedno zdrowe dziecko mają pierwszeństwo do otrzymania wsparcia ze strony państwa.
Jeżeli zakwalifikujemy się do programu Mieszkanie plus lub Mieszkanie dla młodych mamy szansę na spełnienie swoich marzeń i rozpoczęcie życia na własną rękę. Jeśli zatem mamy możliwość skorzystać z takich programów – z pewnością warto.